cappuccino

Temat: Bierawa -woj.opolskie,pow.kędzierzyńsko-kozielski,gm.Bierawa
Bierawa
Województwo opolskie, Powiat kędzierzyńsko-kozielski, Gmina BierawaPowierzchnia 12,7 km2;
Położenie 50° 17' 09'' N, 18° 14' 32'' E
Ludność (2006) - liczba ludności 1370
Strefa numeracyjna (do 2005) 77
Kod pocztowy 47-240
Tablice rejestracyjne OK

Bierawa (niem. Birawa) – wieś gminna w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Bierawa (której jest siedzibą).

Pierwsze wzmianki o majątku Bierawa pochodzą z 1308, kiedy to książę Kazimierz bytomski przeniósł osadę na prawo niemieckie. Bierawa wchodziła w skład księstwa kozielsko-bytomskiego.

19 lutego 1327 książę Władysław bytomski złożył w Opawie hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. W ten sposób tutejsze ziemie przeszły we władanie Czech.

W 1526 zmarł król Czech i Węgier Ludwik II Jagiellończyk, ostatni władca tych krajów z dynastii Jagiellonów. Jego następcą na tronie Czech i Węgier został arcyksiążę austriacki Ferdynand I Habsburg. Tym samym Bierawa przeszła pod zwierzchnictwo austriackich Habsburgów.

W 1614 wybudowano murowany kościół protestancki.

W 1774 hrabina Amalia von Hoym kupiła Bierawę i włączyła do rodzinnych ziem skupionych wokół majątku w Sławięcicach. Kolejnymi właścicielami wsi Bierawa byli: Pruszkowscy, von Resewitz i von Hohenlohe.

Podczas III powstania śląskiego w maju 1921 doszło do ciężkiej Bitwy o Kędzierzyn. 6 maja 1921 Naczelna Komenda Wojsk Powstańczych rozkazała dwóm półkom rozpocząć natarcie z zadaniem zajęcia Kędzierzyna. Z Sośnicowic wyruszył 2 pułk piechoty wojsk powstańczych im. T.Kościuszki dowodzony przez kpt. Pawła Cymsa. Rozpoczął on ciężkie walki usiłująć przedrzeć się do Kędzierzyna od strony Bierawy, Starego Koźla i Pogorzelca. Ciężkie walki trwały do 9 maja 1921. W walkach użyto artylerię i pociąg pancerny.

W lipcu 1922 powiat kozielski z Bierawą został oficjalnie przekazany administracji niemieckiej i włączony do Niemiec.

Podczas II wojny światowej w 1940 rozpoczęto w pobliżu Bierawy budowę zakładu chemicznego (produkcja izooktanu) koncernu Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG - w skrócie IG Farben. Tutejsze zakłady miały produkować benzynę syntetyczną na drodze uwodornienia węgla. Produkcję uruchomiono pod koniec 1943 r.

Alianckie lotnictwo (startowało z Włoch) przeprowadziło pierwsze loty rozpoznawcze w rejonie Bierawy i Kędzierzyna w marcu 1944. Zmasowane naloty bombowe rozpoczęły się w lipcu 1944. W wyniku masowych bombardowań tutejsze zakłady chemiczne zostały zniszczone.

W styczniu 1945 Bierawa została zajęta przez Armię Czerwoną i następnie przekazana pod administrację polską.

Bierawa jest wsią przemysłowo-rolniczą. Większość mieszkańców jest zatrudnionych w pobliskim mieście Kędzierzyn-Koźle i pobliskich Zakładach Azotowych Kędzierzyn S.A..

Zabytki:
- renesansowy kościół pw. św. Trójcy pochodzący z drugiej połowy XVI wieku. Około 1614 powiększony o wieżę pokryta dekoracja sgraffitową. W XVIII wieku dobudowano kaplicę przy północnej części kościoła. Wewnątrz zachowały się:
- poźnorenesansowa (1 połowa XVII wieku) ambona;
- ołtarze barokowe z 1 połowy XVI wieku;
- barokowa chrzcielnica z przełomu XVII i XVIII wieku.

Klęski żywiołowe:
Powódź w 1997 r. - W nocy z 8 na 9 lipca 1997 doszło do największej powodzi w historii Bierawy. Zatopionych zostało 67 budynków. Zniszczonych zostało prawie 100% upraw oraz wiele dróg.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bierawa
Źródło: biernacki.fora.pl/a/a,402.html